Polubienia na Facebooku nie mogą uzasadniać zwolnienia
Pracownik ma prawo wyrażać opinie w ważnych społecznie i politycznie kwestiach. Zwolnienie z pracy za polubienia tego typu treści jest sprzeczne z Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Taki wniosek wynika z wyroku Europejskiego Trybunał Praw Człowieka z 15 czerwca 2021 r. w sprawie Melike przeciwko Turcji (skarga nr 35786/19).
O co chodziło
Sprawa dotyczyła byłej pracownicy tureckiego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Pracownica była zatrudniona na stanowisku sprzątaczki. W trakcie obowiązywania umowy pracodawca wszczął wobec niej postępowanie dyscyplinarne. Powodem była aktywność kobiety w mediach społecznościowych, zwłaszcza polubienie określonych postów. Posty te m.in. informowały o represyjnych praktykach ze strony władz, zachęcały do protestów, zawierały też informacje o możliwych nadużyciach w placówkach kontrolowanych przez władze. Tureckie władze ostatecznie zdecydowały się rozwiązać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta